  • Mfr # EV10-10LFB-Q
  • Zoro # G0427985
Key Features
Terminal Shape
Locking Fork
Insulation Color
Yellow
Minimum Wire Size
12 AWG
Insulation Type
Vinyl
Contact Material
Copper
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
EV10-10LFB-Q
Country of Origin
Mexico
Dimensions
Maximum Wire Size
10 AWG
Minimum Wire Size
12 AWG
Stud Size
#10
Overall Length
1.04 in
Width (In.)
0.34 in
Width
0.34 in