  • Mfr # PN14-10LF-C
  • Zoro # G0787110
Free Shipping & Returns
Key Features
Terminal Shape
Locking Fork
Insulation Color
Blue
Maximum Wire Size
14 AWG
Minimum Wire Size
18 AWG
Insulation Type
Nylon
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
PN14-10LF-C
Country of Origin
Mexico
Dimensions
Maximum Wire Size
14 AWG
Minimum Wire Size
18 AWG
Stud Size
#10
Overall Length
0.91 in
Width
0.3"
Tongue Width
0.33 in
Details
Item
Fork Terminal
Terminal Shape
Locking Fork
Insulation Color
Blue
Insulation Type
Nylon
Contact Material
Copper
Maximum Voltage
600 V
Maximum Operating Temperature
221 Degrees F
Standards
UL Listed 587H E52164; CSA Certified LR31212
Seam
Grip Sleeved
Features
Flame Retardant
Finish
Tin-Plated
Insulation Dia
0.162 in