  • Mfr # PNF14-10LF-C
  • Zoro # G0787628
Free Shipping & Returns
Key Features
Terminal Shape
Locking Fork
Insulation Color
Blue
Maximum Wire Size
14 AWG
Insulation Type
Nylon
Stud Size
#10
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
PNF14-10LF-C
Country of Origin
Mexico
Dimensions
Maximum Wire Size
14 AWG
Stud Size
#10
Barrel Inside Dia.
0.08 in
Overall Length
0.93 in
Width
0.3"
Tongue Width
0.33 in
Details
Item
Fork Terminal
Terminal Shape
Locking Fork
Insulation Color
Blue
Insulation Type
Nylon
Contact Material
Copper
Maximum Voltage
600 V
Maximum Operating Temperature
221 Degrees F
Standards
UL Listed 587H E52164; CSA Certified LR31212
Seam
Grip Sleeved
Features
Funnel Entry
Finish
Tin-Plated
Insulation Dia
0.162 in