  • Mfr # PNF10-14F-L
  • Zoro # G0787217
Key Features
Terminal Shape
Standard Fork
Maximum Wire Size
10 AWG
Stud Size
1/4 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
PNF10-14F-L
Maximum Wire Size
10 AWG
Stud Size
1/4 in
Overall Length
1.15 in
Width
0.5"
Diameter
0.2"
Tongue Width
1/2 in
Details
Item
Fork Terminal
Terminal Shape
Standard Fork
Maximum Voltage
600 V
Maximum Operating Temperature
221 Degrees F
Standards
UL Listed 587H E52164; CSA Certified LR31212
Seam
Grip Sleeved
Features
Funnel Entry
Finish
Tin-Plated
Insulation Dia
0.23 in