  • Mfr # PNF14-14R-3K
  • Zoro # G2780105
Free Shipping & Returns
Key Features
Terminal Shape
Ring
Termination Style
Crimp Termination Only
Insulation Color
Blue
Maximum Wire Size
14 AWG
Minimum Wire Size
16 AWG
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
PNF14-14R-3K
Country of Origin
Mexico
Dimensions
Maximum Wire Size
14 AWG
Minimum Wire Size
16 AWG
Stud Size
1/4 in
Overall Length
1.06 in
Width
0.5"
Outside Diameter Inches
0.29 in
Tongue Width
0.46 in
Details
Item
Ring Terminal
Terminal Shape
Ring
Termination Style
Crimp Termination Only
Insulation Color
Blue
Insulation Type
Nylon
Contact Material
Copper
Maximum Voltage
600 V
Maximum Operating Temperature
221 Degrees F
Standards
Seam
Funnel
Features
Flame Retardant, Molded
Finish
Tinned
Insulation Dia
0.162 in
Connector Plating
Tin
Material Details
Metal - Sleeve
Barrel Type
Insulation Grip Sleeve
Description
Ring Terminal, nylon insulated, 16 - 14 AWG, 1/4" stud size, funnel entry