  • Mfr # PN10-6LF-D
  • Zoro # G0424284
Free Shipping & Returns
Key Features
Terminal Shape
Locking Fork
Insulation Color
Yellow
Minimum Wire Size
12 AWG
Stud Size
#6
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
PN10-6LF-D
Maximum Wire Size
10 AWG
Minimum Wire Size
12 AWG
Stud Size
#6
Overall Length
1.02 in
Width
0.3"
Width (In.)
0.3 in
Details
Item
Fork Terminal
Terminal Shape
Locking Fork
Insulation Color
Yellow
Copper
Maximum Operating Temperature
105 Degrees C
Standards
UL Listed 587H E52164; CSA Certified LR31212
Features
Grip Sleeve Barrel Type; Locking Fork; Butted Seam
Finish
Tin-Plated
Connector Plating
Tin
Barrel Type
Beveled
Description
Locking Fork Terminal, nylon insulated, 12 - 10 AWG, #6 stud size, bulk package.