  • Mfr # PV10-8LF-L
  • Zoro # G0789439
Key Features
Terminal Shape
Locking Fork
Termination Style
Crimp Termination Only
Insulation Color
Yellow
Maximum Wire Size
10 AWG
Minimum Wire Size
12 AWG
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
PV10-8LF-L
Maximum Wire Size
10 AWG
Minimum Wire Size
12 AWG
Stud Size
#8
Overall Length
1.05 in
Width
0.3"
Tongue Width
0.3 in
Details
Item
Fork Terminal
Terminal Shape
Locking Fork
Termination Style
Crimp Termination Only
Insulation Color
Yellow
Insulation Type
Vinyl
Contact Material
Copper
Maximum Voltage
600 V
Maximum Operating Temperature
221 Degrees F
Standards
UL Listed 587H E52164; CSA Certified LR31212
Seam
Butted
Features
Funnel Entry
Finish
Tin-Plated
Insulation Dia
0.225 in