  • Mfr # PNF14-8LF-M
  • Zoro # G0787810
Free Shipping & Returns
Key Features
Terminal Shape
Locking Fork
Insulation Color
Blue
Maximum Wire Size
14 AWG
Minimum Wire Size
16 AWG
Insulation Type
Nylon
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
PNF14-8LF-M
Country of Origin
Mexico
Dimensions
Maximum Wire Size
14 AWG
Minimum Wire Size
16 AWG
Stud Size
#8
Overall Length
0.93 in
Barrel Inside Dia.
0.08 in
Width
0.3"
Outside Diameter Inches
0.16 in
Tongue Width
0.29 in
Details
Item
Fork Terminal
Terminal Shape
Locking Fork
Insulation Color
Blue
Insulation Type
Nylon
Contact Material
Copper
Maximum Voltage
600 V
Maximum Operating Temperature
221 Degrees F
Standards
UL Listed 587H E52164; CSA Certified LR31212
Seam
Grip Sleeved
Features
Funnel Entry
Finish
Tin-Plated
Insulation Dia
0.162 in