  • Mfr # PNF10-10R-L
  • Zoro # G0787232
Key Features
Terminal Shape
Ring
Insulation Color
Yellow
Minimum Wire Size
12 AWG
Insulation Type
Nylon
Contact Material
Copper
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
PNF10-10R-L
Country of Origin
Mexico
Dimensions
Maximum Wire Size
10 AWG
Minimum Wire Size
12 AWG
Stud Size
#10
Overall Length
1.06 in
Width
0.4"
Tongue Width
0.23 in
Details
Item
Ring Terminal
Terminal Shape
Ring
Insulation Color
Yellow
Insulation Type
Nylon
Contact Material
Copper
Maximum Voltage
1,000 V