  • Mfr # PH18-10R-Q
  • Zoro # G0782299
Key Features
Terminal Shape
Ring
Insulation Color
Red
Minimum Wire Size
22 AWG
Insulation Type
Heat Shrink
Contact Material
Copper
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
PH18-10R-Q
Country of Origin
United States
Dimensions
Maximum Wire Size
18 AWG
Minimum Wire Size
22 AWG
Stud Size
#10
Overall Length
1.08 in
Width
0.3"
Tongue Width
7.9 mm
Details
Item
Ring Terminal
Terminal Shape
Ring
Insulation Color
Red
Insulation Type
Heat Shrink
Contact Material
Copper
Maximum Voltage
600 V
Maximum Operating Temperature
257 Degrees F
Standards
cULus Listed 587H E52164, CSA Certified LR31212
Seam
Brazed
Features
Flame Retardant
Finish
Tin-Plated
Insulation Dia
0.17 in