  • Mfr # PN18-10R-M
  • Zoro # G0287220
Free Shipping & Returns
Key Features
Terminal Shape
Ring
Termination Style
Crimp Termination Only
Insulation Color
Red
Minimum Wire Size
22 AWG
Insulation Coverage
Partial Coverage
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
PN18-10R-M
Maximum Wire Size
18 AWG
Minimum Wire Size
22 AWG
Stud Size
#10
Overall Length
0.87 in
Barrel Inside Dia.
0.15 in
Tongue Length
0.44 in
Barrel Length
1.43 in
Tongue Thickness
0.03 in
Hole Diameter
0.2 in
Strip Length
1/4 in
Tongue Width
0.31 in
Details
Item
Ring Terminal
Terminal Shape
Ring
Termination Style
Crimp Termination Only
Insulation Color
Red
Insulation Coverage
Partial Coverage
Maximum Voltage
600 V