  • Mfr # PN18-10R-3K
  • Zoro # G2768537
Terminal Shape
Ring
Termination Style
Crimp Termination Only
Insulation Color
Red
Maximum Wire Size
18 AWG
Minimum Wire Size
22 AWG
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
PN18-10R-3K
Maximum Wire Size
18 AWG
Minimum Wire Size
22 AWG
Stud Size
#10
Overall Length
0.86 in
Width
0.3"
Tongue Width
0.31 in
Details
Item
Ring Terminal
Terminal Shape
Ring
Termination Style
Crimp Termination Only
Insulation Color
Red
Copper
Maximum Voltage
600 V
Maximum Operating Temperature
221 Degrees F
Standards
Features
Molded, Flame Retardant
Seam
Grip Sleeve
Finish
Tin-Plated
Insulation Dia
0.145 in
Material Details
Metal - Sleeve
Connector Plating
Tin
Barrel Type
Insulation Grip Sleeve
Description
Ring Terminal, nylon insulated, 22 - 18 AWG, #10 stud size