  • Mfr # PNF18-10R-3K
  • Zoro # G2795170
Free Shipping & Returns
Key Features
Terminal Shape
Ring
Termination Style
Crimp Termination Only
Insulation Color
Red
Maximum Wire Size
18 AWG
Minimum Wire Size
22 AWG
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
PNF18-10R-3K
Country of Origin
Mexico
Dimensions
Maximum Wire Size
18 AWG
Minimum Wire Size
22 AWG
Stud Size
#10
Overall Length
0.86 in
Width
0.3"
Tongue Width
0.31 in
Details
Item
Ring Terminal
Terminal Shape
Ring
Termination Style
Crimp Termination Only
Insulation Color
Red
Insulation Type
Nylon
Contact Material
Copper
Maximum Voltage
600 V
Maximum Operating Temperature
221 Degrees F
Standards
Features
Flame Retardant, Molded
Seam
Funnel
Finish
Tinned
Insulation Dia
0.145 in
Connector Plating
Tin
Material Details
Metal - Sleeve
Barrel Type
Insulation Grip Sleeve
Description
Ring Terminal, nylon insulated, 22 - 18 AWG, #10 stud size, funnel entry