  • Mfr # EV18-14RB-Q
  • Zoro # G0428475
Key Features
Terminal Shape
Ring
Insulation Color
Red
Maximum Wire Size
18 AWG
Stud Size
1/4 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
EV18-14RB-Q
Maximum Wire Size
18 AWG
Stud Size
1/4 in
Overall Length
1.11 in
Width
0.46 in
Tongue Width
0.46 in
Details
Item
Ring Terminal
Terminal Shape
Ring
Insulation Color
Red
Copper
Maximum Voltage
600 V
Maximum Operating Temperature
221 Degrees F
Standards
UL Listed 587H E52164; CSA Certified LR31212
Seam
Butted
Features
Funnel Entry
Finish
Tin-Plated
Insulation Dia
0.15 in