  • Mfr # P12-6HDR-D
  • Zoro # G2793904
Free Shipping & Returns
Key Features
Terminal Shape
Ring
Insulation Color
Bare
Maximum Wire Size
12 AWG
Minimum Wire Size
16 AWG
Insulation Coverage
None
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
P12-6HDR-D
Country of Origin
Mexico
Dimensions
Maximum Wire Size
12 AWG
Minimum Wire Size
16 AWG
Stud Size
#6
Overall Length
0.78 in
Barrel Inside Dia.
0.12 in
Width
0.3"
Outside Diameter Inches
0.31 in
Tongue Width
0.31 in
Details
Item
Ring Terminal
Terminal Shape
Ring
Insulation Color
Bare
Insulation Coverage
None
Insulation Type
Contact Material
Copper
Maximum Voltage
2,000 V
Maximum Operating Temperature
302 Degrees F
Standards
UL Listed 587H E52164, CSA Certified LR31212
Features
Brazed Seam
Seam
Standard, Brazed
Finish
Tin-Plated
Connector Plating
Tin
Description
Ring Terminal, heavy duty, non-insulated, 16 - 12 AWG, #6 stud size