ThermTrans, Continuous Tape, Polyester, 1.00" W x 100', T100X000YK1
  • Mfr # T100X000YK1
  • Zoro # G2753697
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Color
Clear
Material
Polyester
Minimum Operating Temperature (°F)
-40°F
Overall Length (ft.)
100 ft
Printer Type
Thermal Transfer
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
T100X000YK1
Country of Origin
United States
Dimensions
Overall Length (ft.)
100 ft
Overall Width (In.)
1in
Details
Item
Continuous Tape Label
Color
Clear
Material
Polyester
-40°F
Printer Type
Thermal Transfer
Label Application
Safety & Facility Identification
Maximum Operating Temperature (°F)
302°F
Description
ThermTrans, Continuous Tape, Polyester, 1.00" W x 100' L, Clear, 1 inch core