  • Mfr # UTP28SP3BU
  • Zoro # G416127756
/ea
Key Features
NEC Article and Type
800 CM
End 2 Connection Type
RJ45
Shielded
Unshielded
Performance Category
6
Jacket Color
Blue
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
UTP28SP3BU
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Overall Length
3 ft
Cable Diameter
0.2 in
Details
NEC Article and Type
800 CM
End 2 Connection Type
RJ45
Shielded
Unshielded
Performance Category
6
Item
Voice and Data Patch Cord
Jacket Color
Blue
Standards
cULus Compliance, FCC and ANSI Compliance, IEC Compliance, PoE Compliance, RoHS Compliant
End 1 Connection Type
Jacket Material
LSZH
End 2 Connector Orientation
Straight
Transmission Speed
1 GBps
Conductor Gauge
28 AWG
End 1 Connector Orientation
Straight
Supports Power over Ethernet
Supports Power Over Ethernet
Maximum Frequency
250 MHz
End 2 Boot Type
Booted
End 1 Boot Type
Booted
Minimum Operating Temperature
14 Degrees F
Maximum Operating Temperature
167 Degrees F
Fire Rating
Commercial
Cable Shape
Round
Description
Voice and Data Patch Cord, Cable Shape Round, Conductor Gauge 28 AWG, Jacket Color Blue, Overall Length 3 ft, Performance Category 6, Shielded Unshielded, Fire Rating Commercial, Jacket Material LSZH, Standards cULus Compliance, FCC and ANSI Compliance, IEC Compliance, PoE Compliance, RoHS Compliant, Transmission Speed 1 GBps, NEC Article and Type 800 CM, End 1 Boot Type Booted, End 2 Boot Type Booted, End 2 Connection Type RJ45, End 1 Connection Type RJ45, Cable Diameter 0.2 in