  • Mfr # VS215PNL-6-15
  • Zoro # G4547173
/ea
Key Features
Pipe Size - Nominal
3/8 in
Overall Pipe Length
1.5 in
Pipe Connection Type
Threaded on Both Ends
Pipe Type
Pipe Nipple
Material - Pipe
Brass
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
VS215PNL-6-15
Country of Origin
United States
Dimensions
Pipe Size - Nominal
3/8 in
Overall Pipe Length
1.5 in
3/8"
Pipe Size (Fittings)
3/8"
Wall Thickness
0.086 in
Overall Length
1 1/2 in
Nominal Pipe Size
Inside Diameter
1/2 in
Outside Diameter
43/64 in
Details
Pipe Connection Type
Threaded on Both Ends
Pipe Type
Pipe Nipple
Material - Pipe
Brass
Pipe Thread Type
MNPT x MNPT
Item
Nipple
Pressure (PSI)
Up to 1000
Basic Pipe Fitting Shape
Nipple
Standards
SAE J530, SAE J531
Pipe Fitting Material
Basic Pipe Fitting Material
Metal
Pipe Fitting Connection Type
MNPT x MNPT
Specific Pipe Fitting Shape
Temp. Range
-65 to 250F
Material Grade
C37700
Material
Includes
Thread Sealant
Application
Air, Non-Potable Water
Side A Connection Type
Threaded
Side A Thread Type
NPT
Minimum Operating Temperature
-65 Degrees F
Maximum Operating Pressure
1000 psi
Maximum Steam Pressure
1000 psi
Side B Thread Type
NPT
Side A Gender
Male
Maximum Operating Temperature
250 Degrees F
Thread Configuration
Metal Pipe Construction
Seamless
Side B Connection Type
Threaded
Side B Gender
Male
Description
Nipple, Application Air, Non-Potable Water, Inside Diameter 1/2 in, Material Brass, Material Grade C37700, Maximum Operating Pressure 1000 psi, Maximum Operating Temperature 250 Degrees F, Maximum Steam Pressure 1000 psi, Metal Pipe Construction Seamless, Minimum Operating Temperature -65 Degrees F, Nominal Pipe Size 3/8 in, Outside Diameter 43/64 in, Overall Length 1 1/2 in, Side A Connection Type Threaded, Side A Gender Male, Side A Thread Type NPT, Side B Connection Type Threaded