  • Mfr # 6.00CTEF4MAU14AC10.00
  • Zoro # G611974056
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Cylinder Action
Double Acting
Body Material
Aluminum
Rod Thread Length
1 5/8 in
Cylinder Type
Extruded
Magnetic Piston
Magnetic Piston
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
6.00CTEF4MAU14AC10.00
Country of Origin
United States
Dimensions
Rod Thread Length
1 5/8 in
End Cap Length
6 1/2 in
Stroke Length
10 in
Overall Width
7 5/8 in
Bore Diameter
6 in
Rod Diameter
1 3/8 in
Rod Thread Size
1"-14
Overall Height
6 1/2 in
Inlet Size
3/4 in
Details
Cylinder Action
Double Acting
Item
Air Cylinder
Body Material
Aluminum
Cylinder Type
Extruded
Tie Rod Material
Carbon Steel
End Cap Material
For Fluid Type
Air
Air Inlet Type
NPT
Piston Rod Material
Carbon Steel
Minimum Operating Temperature
-10 Degrees F
Piston Material
Cylinder Repair
Repairable
Maximum Operating Pressure
250 psi
System of Measurement
Inch
Body Material Finish
Anodized
Number of Rods
Single Rod
Series
4MA
Piston Rod Material Finish
Chrome Plated
Cushion Type
Head and Cap
Standards
RoHS Compliant
Maximum Operating Temperature
165 Degrees F
Air Inlet Center to Center Distance
4 1/8 in
End Cap Material Finish
Anodized
Rod Rotation
Rotating Rod
Description
Air Cylinder, Body Material Aluminum, Cylinder Type Extruded, Cylinder Repair Repairable, Magnetic Piston Magnetic Piston, Mounting Type Side Tap, Sleeve Nut, Bore Diameter 6 in, Cushion Type Head and Cap, Stroke Length 10 in, Inlet Size 3/4 in, Air Inlet Type NPT, Spring Retraction Force Not Applicable, Cylinder Action Double Acting, Number of Rods Single Rod, System of Measurement Inch, Body Material Finish Anodized, Piston Rod Material Finish Chrome Plated, Tie Rod Material Carbon Steel