  • Mfr # 4.00CTEF4MAU14AC14.00
  • Zoro # G811929825
Maximum Operating Pressure
250 psi
Minimum Operating Temperature
-10 Degrees F
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
4.00CTEF4MAU14AC14.00
Stroke Length
14 in
Rod Diameter
1 in
Bore Diameter
4 in
Overall Width
19 5/8 in
Details
Item
Air Cylinder
Maximum Operating Pressure
250 psi
Minimum Operating Temperature
-10 Degrees F
For Fluid Type
Air
Maximum Operating Temperature
165 Degrees F
Series
4MA