  • Mfr # P1A-S025DS-0160
  • Zoro # G612487418
Key Features
Cylinder Action
Double Acting
Body Material
Stainless Steel
Cylinder Type
Round Body
Magnetic Piston
Magnetic Piston
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
P1A-S025DS-0160
Country of Origin
China
Dimensions
Rod Diameter
10 mm
Overall Height
26.6 mm
Inlet Size
1/8 in
Stroke Length
160 mm
End Cap Length
14 mm
Body Diameter
31 mm
Bore Diameter
25 mm
Details
Cylinder Action
Double Acting
Stainless Steel
Cylinder Type
Round Body
Series
P1A
End Cap Material
Aluminum
Cushion Type
Bumpers
System of Measurement
Metric
For Fluid Type
Air
Minimum Operating Temperature
-4 Degrees F
Cylinder Repair
Non-Repairable
Maximum Operating Temperature
176 Degrees F
Standards
ISO 6432
Air Inlet Type
BSPP
Number of Rods
Single Rod
Maximum Operating Pressure
145 psi
Mounting Orientation
Multiposition
Piston Rod Material
End Cap Material Finish
Anodized
Rod Rotation
Rotating Rod
Description
Air Cylinder, Body Material Stainless Steel, Cylinder Type Round Body, Cylinder Repair Non-Repairable, Magnetic Piston Magnetic Piston, Mounting Type Nose, Pivot, Bore Diameter 25 mm, Cushion Type Bumpers, Stroke Length 160 mm, Inlet Size 1/8 in, Air Inlet Type BSPP, Spring Retraction Force Not Applicable, Cylinder Action Double Acting, Number of Rods Single Rod, System of Measurement Metric, Overall Width Not Applicable, Overall Height 26.6 mm, Body Diameter 31 mm