  • Mfr # 2.50DSRM02.00
  • Zoro # G6097497
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Cylinder Action
Double Acting
Max. Pressure
250 psi
Body Material
Stainless Steel
Rod Dia.
0.625 in
Rod Thread Length
7/8 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
2.50DSRM02.00
Country of Origin
United States
Dimensions
Bore Dia.
2 1/2 in
Rod Dia.
0.625 in
Overall Length
7.6 in
Rod Thread Length
7/8 in
Port Size
1/4 in FNPT
Dimension J
0.31 in
Dimension Cc
0.625 in
Rod Thread Size
1/2"-20
Dimension E
1.75 in
Air Cylinder Bore Dia.
2 1/2 in
Dimension B
1.50 in
Dimension Kk
1/2"-20 UNF
Dimension C
0.38 in
Dimension D
0.50 in
Dimension N1
1 3/8"-12
Dimension A
End Cap Length
5/16 in
Stroke Length
2 in
Inlet Size
1/4 in
Nose Mount Thread Size
Bore Diameter
Rod Diameter
5/8 in
Body Diameter
2 5/8 in
Details
Cylinder Action
Double Acting
Item
Air Cylinder
Max. Pressure
250 psi
Body Material
Stainless Steel
Tube Material
Cylinder Type
Round Body
Magnetic Piston
Magnetic Piston
Stroke
2 in
Mount
Nose
Air Cylinder Type
Round Body
Nose Mount Thread
Features
Switch Ready
Piston Material
Aluminum
Cushion Type
None
Finish
Silver
Single Acting/Double Acting
Piston Rod Material
Steel
Temp. Range
14 Degrees to 140 Degrees F
End Cap Material
Aluminum
Air Cylinder Mount
Nose
Maximum Operating Pressure
250 psi
Series
SRM
For Fluid Type
Air
Minimum Operating Temperature
14 Degrees F
Inlet Gender
Female
Maximum Operating Temperature
140 Degrees F
System of Measurement
Inch
Body Material Grade
304
Cylinder Repair
Non-Repairable
Number of Rods
Single Rod
Air Inlet Type
NPT
Rod Rotation
Rotating Rod
Piston Rod Material Finish
Chrome Plated
Description
Air Cylinder, Body Material Stainless Steel, Cylinder Type Round Body, Cylinder Repair Non-Repairable, Magnetic Piston Magnetic Piston, Mounting Type Nose, Bore Diameter 2 1/2 in, Cushion Type None, Stroke Length 2 in, Inlet Size 1/4 in, Air Inlet Type NPT, Spring Retraction Force Not Applicable, Cylinder Action Double Acting, Number of Rods Single Rod, System of Measurement Inch, Piston Rod Material Finish Chrome Plated, Mounting Location Front, Body Material Grade 304, Body Diameter 2 5/8 in