  • Mfr # 2.00CTEF4MAU14AC23.00
  • Zoro # G211930216
Stroke Length
23 in
Tie Rod Material
Carbon Steel
Number of Rods
Single Rod
Maximum Operating Pressure
250 psi
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
2.00CTEF4MAU14AC23.00
Stroke Length
23 in
Overall Width
27 5/8 in
Bore Diameter
2 in
Carbon Steel
Number of Rods
Single Rod
Maximum Operating Pressure
250 psi
Piston Rod Material
Piston Rod Material Finish
Chrome Plated
Cylinder Action
Double Acting
Cushion Type
Head and Cap
Magnetic Piston
Magnetic Piston
Minimum Operating Temperature
-10 Degrees F
For Fluid Type
Air
Series
4MA
Body Material Finish
Anodized
Standards
RoHS Compliant
Maximum Operating Temperature
165 Degrees F
Piston Material
End Cap Material
Cylinder Repair
Repairable
Air Inlet Center to Center Distance
25 5/16 in
Air Inlet Type
NPT
Cylinder Type
Extruded
End Cap Material Finish
Anodized
Rod Rotation
Rotating Rod
Description
Air Cylinder, Body Material Aluminum, Cylinder Type Extruded, Cylinder Repair Repairable, Magnetic Piston Magnetic Piston, Mounting Type Side Tap, Sleeve Nut, Bore Diameter 2 in, Cushion Type Head and Cap, Stroke Length 23 in, Inlet Size 3/8 in, Air Inlet Type NPT, Spring Retraction Force Not Applicable, Cylinder Action Double Acting, Number of Rods Single Rod, System of Measurement Inch, Body Material Finish Anodized, Piston Rod Material Finish Chrome Plated, Tie Rod Material Carbon Steel