  • Mfr # 4.00CTEF4MAU14AC24.00
  • Zoro # G211929920
Overall Width
29 5/8 in
Piston Rod Material Finish
Chrome Plated
Body Material
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
4.00CTEF4MAU14AC24.00
Overall Width
29 5/8 in
Stroke Length
24 in
Rod Diameter
1 in
Bore Diameter
4 in
Chrome Plated
Body Material
Maximum Operating Pressure
250 psi
Maximum Operating Temperature
165 Degrees F
Carbon Steel
Tie Rod Material
-10 Degrees F
System of Measurement
Inch
Series
4MA
Cylinder Type
Extruded
For Fluid Type
Air
Standards
RoHS Compliant
Magnetic Piston
Magnetic Piston
Air Inlet Center to Center Distance
End Cap Material Finish
Anodized
Rod Rotation
Rotating Rod
Description
Air Cylinder, Body Material Aluminum, Cylinder Type Extruded, Cylinder Repair Repairable, Magnetic Piston Magnetic Piston, Mounting Type Side Tap, Sleeve Nut, Bore Diameter 4 in, Cushion Type Head and Cap, Stroke Length 24 in, Inlet Size 1/2 in, Air Inlet Type NPT, Spring Retraction Force Not Applicable, Cylinder Action Double Acting, Number of Rods Single Rod, System of Measurement Inch, Body Material Finish Anodized, Piston Rod Material Finish Chrome Plated, Tie Rod Material Carbon Steel