  • Mfr # 4.00CTEF4MAU14AC27.00
  • Zoro # G311929653
Carbon Steel
Air Inlet Center to Center Distance
29 5/8 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
4.00CTEF4MAU14AC27.00
Bore Diameter
4 in
Rod Diameter
1 in
Overall Width
32 5/8 in
End Cap Length
Stroke Length
27 in
Carbon Steel
Cylinder Type
Extruded
Standards
RoHS Compliant
For Fluid Type
Air
Maximum Operating Temperature
165 Degrees F
Magnetic Piston
Magnetic Piston
Body Material
System of Measurement
Inch
Series
4MA
Air Inlet Type
NPT
Tie Rod Material
Maximum Operating Pressure
250 psi
Single Rod
End Cap Material Finish
Anodized
Rod Rotation
Rotating Rod
Description
Air Cylinder, Body Material Aluminum, Cylinder Type Extruded, Cylinder Repair Repairable, Magnetic Piston Magnetic Piston, Mounting Type Side Tap, Sleeve Nut, Bore Diameter 4 in, Cushion Type Head and Cap, Stroke Length 27 in, Inlet Size 1/2 in, Air Inlet Type NPT, Spring Retraction Force Not Applicable, Cylinder Action Double Acting, Number of Rods Single Rod, System of Measurement Inch, Body Material Finish Anodized, Piston Rod Material Finish Chrome Plated, Tie Rod Material Carbon Steel