  • Mfr # 2.50CTEF4MAU14AC33.00
  • Zoro # G911930554
Overall Width
37 3/4 in
End Cap Length
3 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
2.50CTEF4MAU14AC33.00
Overall Width
37 3/4 in
End Cap Length
3 in
Overall Height
3 in
Stroke Length
33 in
Series
4MA
Tie Rod Material
Repairable
Cushion Type
Head and Cap
Maximum Operating Pressure
250 psi
Piston Rod Material
Carbon Steel
End Cap Material Finish
Rod Rotation
Rotating Rod
Description
Air Cylinder, Body Material Aluminum, Cylinder Type Extruded, Cylinder Repair Repairable, Magnetic Piston Magnetic Piston, Mounting Type Side Tap, Sleeve Nut, Bore Diameter 2 1/2 in, Cushion Type Head and Cap, Stroke Length 33 in, Inlet Size 3/8 in, Air Inlet Type NPT, Spring Retraction Force Not Applicable, Cylinder Action Double Acting, Number of Rods Single Rod, System of Measurement Inch, Body Material Finish Anodized, Piston Rod Material Finish Chrome Plated, Tie Rod Material Carbon Steel