  • Mfr # P1A-S010DS-0040
  • Zoro # G311930321
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Air Inlet Type
BSPP
End Cap Length
10 mm
Body Diameter
16 mm
Series
P1A
Magnetic Piston
Magnetic Piston
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
P1A-S010DS-0040
Country of Origin
China
Dimensions
End Cap Length
10 mm
Body Diameter
16 mm
Inlet Size
M5
Rod Diameter
4 mm
Overall Height
13.5 mm
Stroke Length
40 mm
Bore Diameter
10 mm
Details
Item
Air Cylinder
Air Inlet Type
BSPP
Series
P1A
For Fluid Type
Air
Cushion Type
Bumpers
Body Material
Stainless Steel
Maximum Operating Pressure
145 psi