  • Mfr # 2.00PLUM16A13.00
  • Zoro # G222885888
/ea
Free Shipping & Returns
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
2.00PLUM16A13.00
Country of Origin
United States
Description
Round Air Cylinder, Body Material Aluminum, Cylinder Type Round Body, Cylinder Repair Repairable, Magnetic Piston Magnetic Piston, Mounting Type Nose, Bore Diameter 2 in, Cushion Type None, Stroke Length 13 in, Inlet Size 1/4 in, Air Inlet Type NPT, Cylinder Action Double Acting, Number of Rods Single Rod, System of Measurement Inch, Body Material Finish Anodized, Piston Rod Material Finish Chrome Plated, Body Diameter 2 1/4 in, Inlet Gender Female, Maximum Operating Pressure 150 psi