  • Mfr # RP51A-3000
  • Zoro # G5037225
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Number of Ways
2
Overall Height
2 in
Overall Length
3 in
Overall Width
2 in
Max. Flow GPM
30
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
RP51A-3000
Country of Origin
United States
Dimensions
Overall Height
2 in
Overall Length
3 in
Overall Width
2 in
Height (In.)
2
Width (In.)
Length (In.)
3
Details
Item
Pressure Relief Valve
Number of Ways
Max. Flow GPM
30
Preset Setting (PSI)
2,500
Pressure Range (PSI)
0 to 3000
Max. Flow
30 GPM
Pressure Range - Hydraulic Valves
0 to 3000 psi
Item - Pressure Control Valves
Pressure Relief Valve
Type
Hydraulic
Max. Flow - Hydraulic Valves
30 gpm
Flow Rate - Maximum
Adjustment Method
Screw
For Media
Oil
Actuation Mechanism
Pressure
Pressure - Maximum
3,500 psi
Valve Control
Pressure Relief
Pressure Setting - Maximum
2,000 psi
Pressure - Minimum
500 psi
Description
Pressure Relief Valve, Pressure - Maximum 3,500 psi, Flow Rate - Maximum 30 gpm, Pressure - Minimum 500 psi, Adjustment Method Screw, Pressure Setting - Maximum 2,000 psi, Overall Width 2 in, For Media Oil, Actuation Mechanism Pressure, Overall Height 2 in, Overall Length 3 in