  • Mfr # LAC5-295HP
  • Zoro # G4078593
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Type
Automatic
For Use With
Refrigeration and Air conditioning Systems
Application
Low Ambient Control
Agency Compliance
UL SA-5460
Design Pressure (PSIG)
450 psig
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
LAC5-295HP
Country of Origin
United States
Dimensions
Connection Size (In.)
5/8
Overall Height
6 3/16 in
Overall Width
3 5/8 in
Discharge Connection Size
5/8 in
Condenser Connection Size
5/8 in
Overall Length
3 7/16 in
Receiver Connection Size
Bulb Length
3.6 in
Port Size
Details
Type
Automatic
For Use With
Application
Low Ambient Control
Agency Compliance
UL SA-5460
Design Pressure (PSIG)
450 psig
Item
Head Pressure Control
Port (In.)
Parker Model Number
LAC5-295HP
Construction
Brass Body Copper Fittings
Set Points
295
Connection
ODF
Standards
Number of Ways
Three-Way
For Media
Refrigerant
Product Type
Head Pressure Control Valve
Includes Strainer
Strainer Not Included
Actuation Mechanism
Pressure
Element Adjustment
Fixed
For Media State
Vapor
Condenser Connection Gender
Female
Receiver Connection Type
Sweat
Specific Valve Action
Element Material
Steel
Receiver Connection Gender
Female
Opening Pressure - Maximum
295 psi
Body Material
Brass
For Refrigerant Type
R-12, R-134A, R-22, R-404A, R-407C, R-410A, R-507
Discharge Connection Type
Sweat
For Refrigerant Group
HCFC, HFC
Condenser Connection Type
Operating Pressure - Maximum
450 psi