  • Mfr # 25THMIRL14M250M1100
  • Zoro # G515946920
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Single Acting/Double Acting
Double Acting
Stroke Length
250 mm
Max. Pressure
210 bar
Extended Length
614 mm
Base Mount Type
Basic Mount (ISO MX0)
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
25THMIRL14M250M1100
Country of Origin
United States
Dimensions
Stroke Length
250 mm
Extended Length
614 mm
Rod Dia.
12 mm
Port Size
1/4 Inch BSPP
Bore Dia.
25 mm
Rod Thread Size
M10 x 1.25
Retracted Length
364 mm
Details
Item
Hydraulic Cylinder
Single Acting/Double Acting
Double Acting
Max. Pressure
210 bar
Base Mount Type
Basic Mount (ISO MX0)
Cylinder Style
Tie-Rod
Tube Material
Steel
Column Load
2319 lb (10.3 kN)
Rod End Mount Type
None
Standards
ISO 6020/2
Adjustable Cushion
No Adjustable Cushion
Description
Hydraulic Cylinder, Tie-Rod, Bore Dia. 25 mm, Stroke Length 250 mm, Rod Dia. 12 mm, Retracted Length 364 mm, Port Size 1/4 Inch BSPP, Extended Length 614 mm, Max. Pressure 210 bar, Tube Material Steel, Standards ISO 6020/2