  • Mfr # 32THMIRL14M50M1100
  • Zoro # G815946897
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Single Acting/Double Acting
Double Acting
Stroke Length
50 mm
Max. Pressure
210 bar
Extended Length
228 mm
Rod Dia.
14 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
32THMIRL14M50M1100
Country of Origin
United States
Dimensions
Stroke Length
50 mm
Extended Length
228 mm
Rod Dia.
14 mm
Retracted Length
178 mm
Port Size
1/4 Inch BSPP
Rod Thread Size
M12 x 1.25
Bore Dia.
32 mm
Details
Single Acting/Double Acting
Double Acting
Max. Pressure
210 bar
Item
Hydraulic Cylinder
Base Mount Type
Basic Mount (ISO MX0)
Cylinder Style
Tie-Rod
Column Load
3799 lb (16.9 kN)
Adjustable Cushion
No Adjustable Cushion
Rod End Mount Type
None
Standards
ISO 6020/2
Tube Material
Steel
Description
Hydraulic Cylinder, Tie-Rod, Bore Dia. 32 mm, Stroke Length 50 mm, Rod Dia. 14 mm, Retracted Length 178 mm, Port Size 1/4 Inch BSPP, Extended Length 228 mm, Max. Pressure 210 bar, Tube Material Steel, Standards ISO 6020/2