  • Mfr # 171PLP-12M-8G
  • Zoro # G605444046
/ea
Key Features
Specific Fitting Shape
Tee
Compatible Tube Material
Nylon, Polyethylene, Polypropylene, Polyurethane
Minimum Operating Temperature
0 Degrees F
Compatible Tube Hardness
90 Shore A, 95 Shore A
Color
Silver
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
171PLP-12M-8G
Country of Origin
United States
Dimensions
Fitting Side B Tube Outer Diameter
12 mm
Fitting Thread Size
1/2"
Fitting Side C Pipe Size
1/2 in
Overall Length
29 5/32 mm
Fitting Side 2 Tube Outer Diameter
12 mm
Fitting Side 3 Pipe Size
1/2 in
Fitting Side 1 Tube Outer Diameter
4 mm
Details
Item
Push-Fit Tee Fitting
Specific Fitting Shape
Tee
Compatible Tube Material
Minimum Operating Temperature
0 Degrees F
Compatible Tube Hardness
90 Shore A, 95 Shore A
Color
Silver
Fitting Material
Brass
Maximum Operating Temperature
200 Degrees F
Resistance Properties
Corrosion-Resistant
Maximum Operating Pressure
300 psi
Finish/Coating
Nickel Plated
Release Ring Material
Stainless Steel
Application
Vacuum
System of Measurement
Metric
Release Type
Ring
Fitting Side A Connection Type
Push-to-Connect
Includes Pre-Applied Thread Sealant
Pre-Applied Thread Sealant Not Included
Fitting Side C Connection Type
BSPP
Fitting Side B Connection Type
Push-to-Connect
Fitting Shape
Operating Pressure - Maximum
300 psi
Material Grade
C37700
For Media Type
Air, Gases, Oils
Finish
Nickel-Plated
Fitting Features
Swivel
Fitting Side 2 Connection Type
Fitting Side 3 Connection Type
BSPP
Operating Temperature - Minimum
Fitting Side 1 Connection Type
Operating Temperature - Maximum
200 Degrees F
Connector Type
Adapter
Description
Push-Fit Tee Fitting, Application Vacuum, Color Silver, Fitting Side A Connection Type Push-to-Connect, Fitting Side B Connection Type Push-to-Connect, Fitting Side C Connection Type BSPP, Material Grade C37700, Includes Pre-Applied Thread Sealant Pre-Applied Thread Sealant Not Included, Fitting Side C Pipe Size 1/2 in, Fitting Side B Tube Outer Diameter 12 mm, Fitting Material Brass, Maximum Operating Pressure 300 psi, Maximum Operating Temperature 200 Degrees F, Overall Length 29 5/32 mm