  • Mfr # 172PLP-10M-6G
  • Zoro # G505443989
/ea
Key Features
Specific Fitting Shape
Tee
Fitting Side A Connection Type
Push-to-Connect
System of Measurement
Metric
Overall Length
24 mm
Fitting Material
Brass
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
172PLP-10M-6G
Country of Origin
United States
Dimensions
Overall Length
24 mm
Fitting Thread Size
3/8"
Fitting Side C Pipe Size
3/8 in
Fitting Side B Tube Outer Diameter
10 mm
Fitting Side 1 Tube Outer Diameter
10 mm
Fitting Side 3 Pipe Size
3/8 in
Fitting Side 2 Tube Outer Diameter
10 mm
Details
Item
Push-Fit Tee Fitting
Specific Fitting Shape
Tee
Fitting Side A Connection Type
Push-to-Connect
System of Measurement
Metric
Fitting Material
Brass
Fitting Side B Connection Type
Resistance Properties
Corrosion-Resistant
Minimum Operating Temperature
0 Degrees F
Release Type
Ring
Includes Pre-Applied Thread Sealant
Pre-Applied Thread Sealant Not Included
Compatible Tube Hardness
90 Shore A, 95 Shore A
Fitting Side C Connection Type
BSPP
Compatible Tube Material
Nylon, Polyethylene, Polypropylene, Polyurethane
Finish/Coating
Nickel Plated
Color
Silver
Maximum Operating Pressure
300 psi
Maximum Operating Temperature
200 Degrees F
Application
Vacuum
Release Ring Material
Stainless Steel
Fitting Shape
Fitting Side 2 Connection Type
Fitting Features
Swivel
Finish
Nickel-Plated
Fitting Side 3 Connection Type
BSPP
Operating Temperature - Maximum
200 Degrees F
For Media Type
Air, Gases, Oils
Operating Pressure - Maximum
300 psi
Connector Type
Adapter
Material Grade
C37700
Operating Temperature - Minimum
0 Degrees F
Fitting Side 1 Connection Type
Description
Push-Fit Tee Fitting, Application Vacuum, Color Silver, Fitting Side A Connection Type Push-to-Connect, Fitting Side B Connection Type Push-to-Connect, Fitting Side C Connection Type BSPP, Material Grade C37700, Includes Pre-Applied Thread Sealant Pre-Applied Thread Sealant Not Included, Fitting Side C Pipe Size 3/8 in, Fitting Side B Tube Outer Diameter 10 mm, Fitting Material Brass, Maximum Operating Pressure 300 psi, Maximum Operating Temperature 200 Degrees F, Overall Length 24 mm