  • Mfr # 67PLP-6M-10M
  • Zoro # G905394096
/ea
Key Features
Specific Fitting Shape
Tube Reducer
Finish/Coating
Nickel Plated
Minimum Operating Temperature
0 Degrees F
Color
Silver
Fitting Side B Tube Outer Diameter
10 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
67PLP-6M-10M
Country of Origin
United States
Dimensions
10 mm
Overall Length
41 13/32 mm
Fitting Side A Tube Outer Diameter
6 mm
Fitting Side 2 Tube Outer Diameter
10 mm
Fitting Side 1 Tube Outer Diameter
6 mm
Details
Item
Push-Fit Adapter Fitting
Specific Fitting Shape
Tube Reducer
Finish/Coating
Nickel Plated
Minimum Operating Temperature
0 Degrees F
Color
Silver
Release Type
Ring
Application
Cooling, Pneumatics
Resistance Properties
Corrosion-Resistant, Mechanical-Resistant
Compatible Tube Hardness
95 Shore A
Release Ring Material
Stainless Steel
Fitting Material
Brass
Maximum Operating Temperature
200 Degrees F
Maximum Operating Pressure
300 psi
System of Measurement
Metric
Includes Pre-Applied Thread Sealant
Pre-Applied Thread Sealant Not Included
Fitting Side A Connection Type
Push-to-Connect
Compatible Tube Material
Fitting Side B Connection Type
Push-to-Connect
Standards
FDA Approved, RoHS
Fitting Shape
Straight
Material Grade
C36000
Fitting Side 2 Connection Type
Series
Prestolok
Fitting Side 1 Connection Type
Operating Temperature - Minimum
Finish
Connector Type
Reducer
Operating Pressure - Maximum
300 psi
Operating Temperature - Maximum
200 Degrees F
Description
Push-Fit Adapter Fitting, Application Cooling, Pneumatics, Fitting Side A Connection Type Push-to-Connect, Fitting Side B Connection Type Push-to-Connect, Fitting Side A Tube Outer Diameter 6 mm, Fitting Side B Tube Outer Diameter 10 mm, Fitting Material Brass, Material Grade C36000, Color Silver, Includes Pre-Applied Thread Sealant Pre-Applied Thread Sealant Not Included, Maximum Operating Pressure 300 psi, Maximum Operating Temperature 200 Degrees F, Overall Length 41 13/32 mm