  • Mfr # N-4-035-RED-0100
  • Zoro # G210070692
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Wall Thickness
0.035 in
Burst Pressure
1,000 psi
Material
Nylon
Color
Red
Weight per Foot
0.011 lb/ft
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
N-4-035-RED-0100
Country of Origin
United States
Dimensions
Wall Thickness
0.035 in
Overall Length
100 ft
Bend Radius
Outside Diameter
1/4 in
Inside Diameter
3/16 in
Details
Burst Pressure
1,000 psi
Item
Nylon Tubing
Material
Nylon
Color
Red
Weight per Foot
0.011 lb/ft
Resistance Properties
Abrasion Resistant, Chemical Resistant, UV Resistant
For Fluid Type
Air, Lubricants, Water
Minimum Operating Temperature
-65 Degrees F
Flow Application
Air, Chemicals, Hydraulic Fluid, Lubricants, Mild Chemicals (Pesticides), Water
Fitting Compatibility
Compression
Petroleum Product Compatibility
Lubricants
Maximum Operating Temperature
200 Degrees F
Application
Fluid, Lubricant
For Environment
Chemical
Maximum Operating Pressure
250 psi @ 200 Degrees F
System of Measurement
Inch
Industry Application
Automation, Pneumatics
Features
Exhibits Low-Level Water Absorption, Heat and Light-Stabilized Polyamide Resin
Flexibility
Flexible
Hardness
Shore D 62
Description
Nylon Tubing, Application Fluid, Lubricant, Color Red, Hardness Shore D 62, Inside Diameter 3/16 in, Material Nylon, Maximum Operating Pressure 250 psi @ 200 Degrees F, Maximum Operating Temperature 200 Degrees F, Outside Diameter 1/4 in, Overall Length 100 ft, Resistance Properties Abrasion Resistant, Chemical Resistant, UV Resistant, Wall Thickness 0.035 in, Petroleum Product Compatibility Lubricants, Bend Radius 22/25 in