  • Mfr # 23KATF09MPN
  • Zoro # G010831929
/ea
Key Features
Interchange Type
Industrial
Material
Brass
Coupling Component
Socket
Hose Fitting Gender
Male
Connection Type
Hose Barb
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
23KATF09MPN
Country of Origin
Germany
Dimensions
Hose Fitting Size
3/8 in
Barb Size
3/8 in
Overall Length
74 mm
Body Size - Quick Connect Air Couplings
1/4 in
Max. Outside Dia.
23 mm
Details
Item
Quick Connect Socket
Interchange Type
Industrial
Material
Brass
Coupling Component
Socket
Hose Fitting Gender
Male
Connection Type
Hose Barb
Finish/Coating
Nickel Plated
Max. Flow Rate
36.5 scfm
Coupling Locking Type
Ball
Seal Material
Nitrile
Includes Valve
Yes
Temp. Range
-4 Degrees to 212 Degrees F
Includes
(4) Locking Balls
Standards
ISO 6150-B; US MIL-SPEC 4109
For Use With
Industrial Interchange
Valve Type
Poppet
Barbed
Yes
Max. Working Pressure @ 70 F
300 psi