  • Mfr # 95UM-10X1.75-BLK-0100
  • Zoro # G206439038
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Wall Thickness
1.75 mm
Color
Black
Burst Pressure
510 psi
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
95UM-10X1.75-BLK-0100
Wall Thickness
1.75 mm
Overall Length
100 ft
Outside Diameter
10 mm
Inside Diameter
6.5 mm
Color
Black
Burst Pressure
510 psi
For Fluid Type
Coil Weight
4.4 lb
Maximum Operating Pressure
170 psi @ 180 Degrees F
-40 Degrees F
Beverage, Food, and Water Compatibility
Clarity
Opaque
Weight per Foot
0.036 lb/ft
Description
Tubing, Application Air, Water, Color Black, Food Application Beverage, Hardness Shore A 90 to 95, Inside Diameter 6.5 mm, Jacket Color No Jacket, Jacket Material Not Applicable, Material Polyurethane, Material Trade Name Not Applicable, Maximum Operating Pressure 170 psi @ 180 Degrees F, Maximum Operating Temperature 180 Degrees F, Outside Diameter 10 mm, Overall Length 100 ft, Resistance Properties Abrasion Resistant, Kink Resistant, Tear Resistant, Wear Resistant, Reinforcement Not Reinforced