  • Mfr # EB-10X1.5-0100
  • Zoro # G606439065
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Wall Thickness
1.5 mm
For Potable Water Use
Yes
Reinforcement
Not Reinforced
Color
Black
Burst Pressure
500 psi
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
EB-10X1.5-0100
Country of Origin
United States
Dimensions
Wall Thickness
1.5 mm
Overall Length
100 ft
Inside Diameter
7 mm
Outside Diameter
10 mm
Bend Radius
1 1/2 in
Details
Item
Tubing
For Potable Water Use
Yes
Reinforcement
Not Reinforced
Color
Black
Burst Pressure
500 psi
For Environment
Chemical
System of Measurement
Metric
For Fluid Type
Air, Potable Water, Water
Hardness
Shore D 45
Maximum Operating Temperature
150 Degrees F
Material
Polyethylene
Flexibility
Flexible
Minimum Operating Temperature
-80 Degrees F
Jacket Color
No Jacket
Standards
ASTM D-1248, ASTM D-1693
For Location
Indoor, Outdoor
Maximum Operating Pressure
125 psi @ 70 Degrees F
Fitting Compatibility
Compression, Push-to-Connect
Stripe Color
No Stripe
Flow Application
Beverage Dispensers, Chemical Transfer, Low Pressure Pneumatics, Potable Water
Industry Application
Pneumatics
Autoclavable
No
Features
Made from 100% Virgin Resin Material
Clarity
Opaque
Tube Form
Coil
Weight per Foot
0.026 lb/ft
Resistance Properties
Crack Resistant
Coil Weight
3.9 lb
Application
Air, Chemical, Fluid
Description
Tubing, Application Air, Chemical, Fluid, Color Black, Hardness Shore D 45, Inside Diameter 7 mm, Jacket Color No Jacket, Jacket Material Not Applicable, Material Polyethylene, Material Trade Name Not Applicable, Maximum Operating Pressure 125 psi @ 70 Degrees F, Maximum Operating Temperature 150 Degrees F, Outside Diameter 10 mm, Overall Length 100 ft, Resistance Properties Crack Resistant, Reinforcement Not Reinforced, Standards ASTM D-1248, ASTM D-1693, Wall Thickness 1.5 mm, Autoclavable No