  • Mfr # NB-6-093-0100
  • Zoro # G711219965
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Wall Thickness
0.093 in
Burst Pressure
2,000 psi
Material
Nylon
Color
Black
For Location
Indoor, Outdoor
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
NB-6-093-0100
Country of Origin
United States
Dimensions
Wall Thickness
0.093 in
Outside Diameter
3/8 in
Inside Diameter
3/16 in
Bend Radius
3/4 in
Overall Length
100 ft
Details
Item
Tubing
Burst Pressure
2,000 psi
Material
Nylon
Color
Black
For Location
Indoor, Outdoor
System of Measurement
Inch
For Fluid Type
Chemicals, Hydraulic Fluid, Lubricant, Pesticides, Water
Maximum Operating Pressure
500 psi @ 200 Degrees F
Hardness
Shore D 62
Jacket Color
No Jacket
Application
Air, Chemical, Hydraulic Fluid, Lubricant, Pesticide, Water
Features
High-Grade Polyamide Resins for Strength and Flexibility
Fitting Compatibility
Compression, Push-to-Connect
Tube Form
Coil
Reinforcement
Not Reinforced
Flexibility
Flexible
Autoclavable
No
Maximum Operating Temperature
200 Degrees F
Minimum Operating Temperature
-65 Degrees F
Petroleum Product Compatibility
Lubricants
Flow Application
General Pneumatics, Lubrication, Pest Control Lines, Petroleum Based Chemical Transfer
Resistance Properties
Abrasion Resistant, Chemical Resistant
Industry Application
Machine Tools, Pneumatics, Robotics
For Environment
Chemical
Food and Beverage Compatibility
Potable Water
Stripe Color
No Stripe
Clarity
Opaque
Weight per Foot
0.038 lb/ft
Description
Tubing, Application Air, Chemical, Hydraulic Fluid, Lubricant, Pesticide, Water, Color Black, Hardness Shore D 62, Inside Diameter 3/16 in, Jacket Color No Jacket, Jacket Material Not Applicable, Material Nylon, Material Trade Name Not Applicable, Maximum Operating Pressure 500 psi @ 200 Degrees F, Maximum Operating Temperature 200 Degrees F, Outside Diameter 3/8 in, Overall Length 100 ft, Resistance Properties Abrasion Resistant, Chemical Resistant, Reinforcement Not Reinforced