  • Mfr # 95U-2-031-BLK-025
  • Zoro # G311219877
/ea
Key Features
Wall Thickness
0.031 in
Application
Air, Water
Material
Polyurethane
Burst Pressure
750 psi
Color
Black
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
95U-2-031-BLK-025
Country of Origin
United States
Dimensions
Wall Thickness
0.031 in
Overall Length
25 ft
Inside Diameter
1/16 in
Outside Diameter
1/8 in
Details
Application
Air, Water
Material
Polyurethane
Burst Pressure
750 psi
Item
Tubing
Color
Black
System of Measurement
Inch
Food Application
Beverage
Flow Application
Stripe Color
No Stripe
For Location
Indoor, Outdoor
Weight per Foot
0.005 lb/ft
Reinforcement
Not Reinforced
Resistance Properties
Abrasion Resistant, Kink Resistant, Tear Resistant, Wear Resistant
Fitting Compatibility
Compression, Push-to-Connect
Food and Beverage Compatibility
Potable Water
Maximum Operating Temperature
180 Degrees F
Flexibility
Flexible
For Fluid Type
Hardness
Shore A 90 to 95
Maximum Operating Pressure
250 psi @ 180 Degrees F
Jacket Color
No Jacket
Vacuum Rated
Vacuum Rated
Tube Form
Coil
Autoclavable
No
Clarity
Opaque
Description
Tubing, Application Air, Water, Color Black, Food Application Beverage, Hardness Shore A 90 to 95, Inside Diameter 1/16 in, Jacket Color No Jacket, Jacket Material Not Applicable, Material Polyurethane, Material Trade Name Not Applicable, Maximum Operating Pressure 250 psi @ 180 Degrees F, Maximum Operating Temperature 180 Degrees F, Outside Diameter 1/8 in, Overall Length 25 ft, Resistance Properties Abrasion Resistant, Kink Resistant, Tear Resistant, Wear Resistant