  • Mfr # EB-12X1.5-050
  • Zoro # G711220299
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Wall Thickness
1.5 mm
Clarity
Opaque
For Fluid Type
Air, Potable Water, Water
Hardness
Shore D 45
Inside Diameter
9 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
EB-12X1.5-050
Country of Origin
United States
Dimensions
Wall Thickness
1.5 mm
Inside Diameter
9 mm
Outside Diameter
12 mm
Bend Radius
2 1/2 in
Overall Length
50 ft
Details
Item
Tubing
Clarity
Opaque
For Fluid Type
Air, Potable Water, Water
Hardness
Shore D 45
Material
Polyethylene
Maximum Operating Pressure
90 psi @ 150 Degrees F
Application
Air, Chemical, Fluid
Burst Pressure
400 psi
Weight per Foot
0.048 lb/ft
For Potable Water Use
Yes
Fitting Compatibility
Compression, Push-to-Connect
Reinforcement
Not Reinforced
Flexibility
Flexible
Features
Made from 100% Virgin Resin Material
Jacket Color
No Jacket
Standards
ASTM D-1248, ASTM D-1693
Autoclavable
No
Color
Black
System of Measurement
Metric
For Environment
Chemical
For Location
Indoor, Outdoor
Flow Application
Beverage Dispensers, Chemical Transfer, Low Pressure Pneumatics, Potable Water
Minimum Operating Temperature
-80 Degrees F
Tube Form
Coil
Maximum Operating Temperature
150 Degrees F
Industry Application
Pneumatics
Stripe Color
No Stripe
Resistance Properties
Crack Resistant
Description
Tubing, Application Air, Chemical, Fluid, Color Black, Hardness Shore D 45, Inside Diameter 9 mm, Jacket Color No Jacket, Jacket Material Not Applicable, Material Polyethylene, Material Trade Name Not Applicable, Maximum Operating Pressure 90 psi @ 150 Degrees F, Maximum Operating Temperature 150 Degrees F, Outside Diameter 12 mm, Overall Length 50 ft, Resistance Properties Crack Resistant, Reinforcement Not Reinforced, Standards ASTM D-1248, ASTM D-1693, Wall Thickness 1.5 mm, Autoclavable No