  • Mfr # NB-2.5-025-050
  • Zoro # G211220119
/ea
Key Features
Wall Thickness
0.025 in
Material
Nylon
Color
Black
Burst Pressure
1,200 psi
Industry Application
Machine Tools, Pneumatics, Robotics
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
NB-2.5-025-050
Country of Origin
United States
Dimensions
Wall Thickness
0.025 in
Inside Diameter
3/32 in
Overall Length
50 ft
Outside Diameter
5/32 in
Bend Radius
1/2 in
Details
Material
Nylon
Item
Tubing
Color
Black
Burst Pressure
1,200 psi
Industry Application
Flow Application
General Pneumatics, Lubrication, Pest Control Lines, Petroleum Based Chemical Transfer
Reinforcement
Not Reinforced
Flexibility
Flexible
Petroleum Product Compatibility
Lubricants
Clarity
Opaque
For Environment
Chemical
Weight per Foot
0.005 lb/ft
Food and Beverage Compatibility
Potable Water
For Fluid Type
Chemicals, Hydraulic Fluid, Lubricant, Pesticides, Water
Maximum Operating Pressure
300 psi @ 200 Degrees F
Stripe Color
No Stripe
For Location
Indoor, Outdoor
Application
Air, Chemical, Hydraulic Fluid, Lubricant, Pesticide, Water
Features
High-Grade Polyamide Resins for Strength and Flexibility
Hardness
Shore D 62
System of Measurement
Inch
Jacket Color
No Jacket
Autoclavable
No
Tube Form
Coil
Fitting Compatibility
Compression, Push-to-Connect
Minimum Operating Temperature
-65 Degrees F
Resistance Properties
Abrasion Resistant, Chemical Resistant
Maximum Operating Temperature
200 Degrees F
Description
Tubing, Application Air, Chemical, Hydraulic Fluid, Lubricant, Pesticide, Water, Color Black, Hardness Shore D 62, Inside Diameter 3/32 in, Jacket Color No Jacket, Jacket Material Not Applicable, Material Nylon, Material Trade Name Not Applicable, Maximum Operating Pressure 300 psi @ 200 Degrees F, Maximum Operating Temperature 200 Degrees F, Outside Diameter 5/32 in, Overall Length 50 ft, Resistance Properties Abrasion Resistant, Chemical Resistant, Reinforcement Not Reinforced