  • Mfr # 95UM-12X2-BLU-0100
  • Zoro # G506438984
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Wall Thickness
2 mm
Burst Pressure
450 psi
Color
Blue
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
95UM-12X2-BLU-0100
Wall Thickness
2 mm
Overall Length
100 ft
Outside Diameter
12 mm
Inside Diameter
10 mm
Burst Pressure
450 psi
Color
Blue
Weight per Foot
0.049 lb/ft
System of Measurement
Metric
Coil Weight
6 lb
Compression, Push-to-Connect
Clarity
Opaque
Maximum Operating Pressure
150 psi @ 180 Degrees F
Beverage, Food, and Water Compatibility
Description
Tubing, Application Air, Water, Color Blue, Food Application Beverage, Hardness Shore A 90 to 95, Inside Diameter 10 mm, Jacket Color No Jacket, Jacket Material Not Applicable, Material Polyurethane, Material Trade Name Not Applicable, Maximum Operating Pressure 150 psi @ 180 Degrees F, Maximum Operating Temperature 180 Degrees F, Outside Diameter 12 mm, Overall Length 100 ft, Resistance Properties Abrasion Resistant, Kink Resistant, Tear Resistant, Wear Resistant, Reinforcement Not Reinforced