  • Mfr # 95UM-4X.75-BLU-0100
  • Zoro # G006439023
Wall Thickness
0.75 mm
Color
Blue
Burst Pressure
570 psi
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
95UM-4X.75-BLU-0100
Wall Thickness
0.75 mm
Outside Diameter
4 mm
Overall Length
100 ft
Inside Diameter
2.5 mm
Color
Blue
Burst Pressure
570 psi
Flow Application
Coil Weight
0.9 lb
Clarity
Opaque
Vacuum Rated
Vacuum Rated
Beverage, Food, and Water Compatibility
Potable Water
Maximum Operating Pressure
190 psi @ 180 Degrees F
Description
Tubing, Application Air, Water, Color Blue, Food Application Beverage, Hardness Shore A 90 to 95, Inside Diameter 2.5 mm, Jacket Color No Jacket, Jacket Material Not Applicable, Material Polyurethane, Material Trade Name Not Applicable, Maximum Operating Pressure 190 psi @ 180 Degrees F, Maximum Operating Temperature 180 Degrees F, Outside Diameter 4 mm, Overall Length 100 ft, Resistance Properties Abrasion Resistant, Kink Resistant, Tear Resistant, Wear Resistant, Reinforcement Not Reinforced