  • Mfr # 95UM-8X1.5-BLU-050
  • Zoro # G411220056
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Wall Thickness
1.5 mm
Color
Blue
Burst Pressure
570 psi
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
95UM-8X1.5-BLU-050
Wall Thickness
1.5 mm
Inside Diameter
5 mm
Outside Diameter
8 mm
Overall Length
50 ft
Color
Blue
Burst Pressure
570 psi
Maximum Operating Pressure
190 psi @ 180 Degrees F
Beverage
Industry Application
Analytical Instrumentation, Pneumatics, Robotics
Weight per Foot
0.024 lb/ft
System of Measurement
Metric
Features
Hydrolytic Stability
Maximum Operating Temperature
180 Degrees F
Minimum Operating Temperature
-40 Degrees F
Description
Tubing, Application Air, Water, Color Blue, Food Application Beverage, Hardness Shore A 90 to 95, Inside Diameter 5 mm, Jacket Color No Jacket, Jacket Material Not Applicable, Material Polyurethane, Material Trade Name Not Applicable, Maximum Operating Pressure 190 psi @ 180 Degrees F, Maximum Operating Temperature 180 Degrees F, Outside Diameter 8 mm, Overall Length 50 ft, Resistance Properties Abrasion Resistant, Kink Resistant, Tear Resistant, Wear Resistant, Reinforcement Not Reinforced