  • Mfr # 95UM-4X.75-GRN-025
  • Zoro # G411219982
Wall Thickness
0.75 mm
Color
Green
Burst Pressure
570 psi
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
95UM-4X.75-GRN-025
Wall Thickness
0.75 mm
Inside Diameter
2.5 mm
Outside Diameter
4 mm
Overall Length
25 ft
Details
Color
Green
Burst Pressure
570 psi
Maximum Operating Pressure
190 psi @ 180 Degrees F
Clarity
Opaque
Description
Tubing, Application Air, Water, Color Green, Food Application Beverage, Hardness Shore A 90 to 95, Inside Diameter 2.5 mm, Jacket Color No Jacket, Jacket Material Not Applicable, Material Polyurethane, Material Trade Name Not Applicable, Maximum Operating Pressure 190 psi @ 180 Degrees F, Maximum Operating Temperature 180 Degrees F, Outside Diameter 4 mm, Overall Length 25 ft, Resistance Properties Abrasion Resistant, Kink Resistant, Tear Resistant, Wear Resistant, Reinforcement Not Reinforced