  • Mfr # 95U-2.5-031-GRN-050
  • Zoro # G111219930
Wall Thickness
0.031 in
Color
Green
Burst Pressure
510 psi
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
95U-2.5-031-GRN-050
Wall Thickness
0.031 in
Outside Diameter
5/32 in
Overall Length
50 ft
Inside Diameter
3/32 in
Details
Color
Green
Burst Pressure
510 psi
Weight per Foot
0.006 lb/ft
System of Measurement
Inch
Maximum Operating Pressure
170 psi @ 180 Degrees F
Description
Tubing, Application Air, Water, Color Green, Food Application Beverage, Hardness Shore A 90 to 95, Inside Diameter 3/32 in, Jacket Color No Jacket, Jacket Material Not Applicable, Material Polyurethane, Material Trade Name Not Applicable, Maximum Operating Pressure 170 psi @ 73 Degrees F, Maximum Operating Temperature 180 Degrees F, Outside Diameter 5/32 in, Overall Length 50 ft, Resistance Properties Abrasion Resistant, Kink Resistant, Tear Resistant, Wear Resistant