  • Mfr # 95U-4-045-1000
  • Zoro # G506438687
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Wall Thickness
0.045 in
Burst Pressure
510 psi
Color
Beige
Material
Polyurethane
Application
Air, Water
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
95U-4-045-1000
Country of Origin
United States
Dimensions
Wall Thickness
0.045 in
Overall Length
1,000 ft
Inside Diameter
5/32 in
Outside Diameter
1/4 in
Details
Burst Pressure
510 psi
Color
Beige
Material
Polyurethane
Application
Air, Water
Item
Tubing
Stripe Color
No Stripe
Autoclavable
No
For Fluid Type
Features
Hydrolytic Stability
Food Application
Beverage
Maximum Operating Temperature
180 Degrees F
Hardness
Shore A 90 to 95
Jacket Color
No Jacket
Beverage, Food, and Water Compatibility
Potable Water
Vacuum Rated
Vacuum Rated
Resistance Properties
Abrasion Resistant, Kink Resistant, Tear Resistant, Wear Resistant
Clarity
Clear
Tube Form
Coil
Maximum Operating Pressure
170 psi @ 180 Degrees F
Industry Application
Analytical Instrumentation, Pneumatics, Robotics
System of Measurement
Inch
Flow Application
Flexibility
Flexible
Weight per Foot
0.015 lb/ft
Reinforcement
Not Reinforced
For Location
Indoor, Outdoor
Coil Weight
10.3 lb
Fitting Compatibility
Compression, Push-to-Connect
Minimum Operating Temperature
-40 Degrees F
Food and Beverage Compatibility
Potable Water
Description
Tubing, Application Air, Water, Color Beige, Food Application Beverage, Hardness Shore A 90 to 95, Inside Diameter 5/32 in, Jacket Color No Jacket, Jacket Material Not Applicable, Material Polyurethane, Material Trade Name Not Applicable, Maximum Operating Pressure 170 psi @ 180 Degrees F, Maximum Operating Temperature 180 Degrees F, Outside Diameter 1/4 in, Overall Length 1,000 ft, Resistance Properties Abrasion Resistant, Kink Resistant, Tear Resistant, Wear Resistant