  • Mfr # 95UM-10X1.75-0100
  • Zoro # G806439049
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Wall Thickness
1.75 mm
Color
Beige
Material
Polyurethane
Application
Air, Water
Burst Pressure
510 psi
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
95UM-10X1.75-0100
Country of Origin
United States
Dimensions
Wall Thickness
1.75 mm
Inside Diameter
6.5 mm
Overall Length
100 ft
Outside Diameter
10 mm
Details
Item
Tubing
Color
Beige
Material
Polyurethane
Application
Air, Water
Burst Pressure
510 psi
Features
Hydrolytic Stability
Reinforcement
Not Reinforced
Weight per Foot
0.036 lb/ft
Fitting Compatibility
Compression, Push-to-Connect
Flexibility
Flexible
Tube Form
Coil
Clarity
Clear
Industry Application
Analytical Instrumentation, Pneumatics, Robotics
Coil Weight
4.4 lb
Hardness
Shore A 90 to 95
Beverage, Food, and Water Compatibility
Potable Water
For Location
Indoor, Outdoor
Maximum Operating Pressure
170 psi @ 180 Degrees F
Resistance Properties
Abrasion Resistant, Kink Resistant, Tear Resistant, Wear Resistant
Flow Application
For Fluid Type
Stripe Color
No Stripe
Minimum Operating Temperature
-40 Degrees F
System of Measurement
Metric
Jacket Color
No Jacket
Food Application
Beverage
Autoclavable
No
Vacuum Rated
Vacuum Rated
Maximum Operating Temperature
180 Degrees F
Food and Beverage Compatibility
Potable Water
Description
Tubing, Application Air, Water, Color Beige, Food Application Beverage, Hardness Shore A 90 to 95, Inside Diameter 6.5 mm, Jacket Color No Jacket, Jacket Material Not Applicable, Material Polyurethane, Material Trade Name Not Applicable, Maximum Operating Pressure 170 psi @ 180 Degrees F, Maximum Operating Temperature 180 Degrees F, Outside Diameter 10 mm, Overall Length 100 ft, Resistance Properties Abrasion Resistant, Kink Resistant, Tear Resistant, Wear Resistant, Reinforcement Not Reinforced